Pasiūlymai

Mergvakaris

Mergvakaris – tai…

jaunoji

Mergvakaris – tai vakarėlis, skirtas merginai, kuri ruošiasi ištekėti. Mergvakaryje dalyvauja tik merginos – artimos, gerai pažįstamos jaunosios draugės, giminaitės, bendradarbės ir pan. Vakarėlis rengiamas prieš vestuves, siekiant simboliškai atsisveikinti su nerūpestinga jaunyste, vienišės gyvenimu ir pasiruošti įžengti į naują – šeimyninio gyvenimo etapą.

Pagrindinė mergvakario organizatorė (ar organizatorės) – geriausia jaunosios draugė, sesuo ar kelios artimiausios draugės, kurios ją geriausiai pažįsta.

Vakarėlio dėmesio centre – jaunoji, dėl to visi žaidimai, pramogos, užduotys, dovanos, patarimai skirti jai ir turi sukelti geras emocijas bei sietis su vestuvėmis, santuoka, šeima, vyrais. Mergvakario išlaidas dalinasi pamergės, o jaunoji dalyvauja nemokamai.

Įdomioji mergvakario istorija trumpai

Išsivysčiusiose Vakarų šalyse mergvakaris atsirado palyginus neseniai – tik prieš kelis šimtus metus ir, galima sakyti, kilo iš bernvakarių, kurie buvo švenčiami daug seniau (kai kurie šaltiniai teigia, kad dar Senovės Spartoje kariai rinkdavosi ir švęsdavo vyro, besiruošiančio vesti, garbei).

sparta

Mergvakarių pradininkai – damų arbatos vakarėliai vienos iš moterų, kuri ruošiasi tekėti, garbei. Juose dalyvaudavo tik jaunosios giminaitės. Tuomet tai būdavo labai prašmatnūs, snobiški ir netgi kiek nuobodūs vakarėliai, į kuriuos moterys atvykdavo gražiai pasipuošusios ir leisdavo laiką kartu gerdamos arbatą ir valgydamos įvairias užkandėles.

Tai tęsėsi iki XX a. antros pusės, kuomet moterys tapo labiau nepriklausomos, pradėjo dirbti ne namuose, tapo visuomeniškos ir siekė lygybės su vyrais. Jos taip pat norėjo linksmai pramogauti, kaip ir vyrai. Mergvakarių pramogos tapo aktyvesnės, labiau panašios į vyrų (ėjimas į barus, klubus ir pan.).

Šiais laikais moterys išsivysčiusiose Vakarų šalyse vėl po truputį atsigręžia į moteriškumą, skoningumą, grožį ir ieško originalesnių pramogų, dėl to ženkliai mažėja mergvakarių su tokiais atributais kaip striptizo šokėjas, alkoholiniai gėrimai iki nukritimo bare ir šokiai klube iki ryto.

Tačiau visais laikais moterys mergvakario metu norėjo praleisti laiką linksmai ir nepamirštamai. Taip atsirado mergvakariai su spa ir grožio procedūrų savaitgaliais, stovyklavimu gamtoje, pižamų vakarėliais. Mergvakariai toliau keičiasi, tobulėja, kaip ir pačios moterys, kurios niekada nestokoja kūrybingumo ir gerų idėjų

damu-vakarelis

Mergvakario tradicijos

Tikrasis mergvakaris nėra tik eilinis merginų pasisėdėjimas ir pabendravimas prie valgių lėkštės ir gėrimų stiklinės. Jis turi tikslą – paruošti jaunąją naujam – šeimyniniam gyvenimui.

Kiekviena šalis turi savas mergvakario tradicijas ir ritualus. Pavyzdžiui, Rusijoje jaunoji turi ištverti įvairius išbandymus, atsakyti į klausimus apie savo būsimo vyro praeitį. Indijoje mergvakarius organizuoja jaunosios šeima jaunosios draugėms ir giminaitėms, kurių metu jaunosios rankos ir kojos dekoruojamos hena. Kinijoje naktį prieš vestuves jaunikis ir jaunoji klausosi patarimų apie santuokos harmoniją, ilgaamžiškumą ir vaisingumą. Škotijoje pamergės būsimai jaunajai nuplaudavo kojas (tais laikais, iš kur kilusi ši tradicija, merginos vaikščiodavo basos), vėliau – nuvalydavo batus. Jaunosios draugės ir kaimynės jaunajai dovanodavo vištas, džiovintą žuvį, sūdytą avieną, avižines kruopas, sviestą, kuriuos jaunoji galėjo panaudoti vestuviniam stalui. Maltoje mergvakaryje be jaunosios draugių dalyvaudavo ir jaunosios bei jaunojo motinos bei mylimiausios tetos. Jos kepdavo tortą su rožiniu glajumi, o viduje paslėpdavo žiedą. Pamergė, kuri gaudavo torto gabaliuką su žiedu – bus kita, kuri ištekės. Jaunajai dovanodavo puodą druskos, kuris simbolizavo sėkmę. Vakaro metu buvo vaikščiojama ir į puodą renkamos monetos iš vyrų (paprastai mainais į bučinius).

Lietuvoje mergvakariai švenčiami taip pat seniai kaip ir vestuvės, tik pradžioje jie buvo liūdni, su raudomis ir graudenimais, nes atsisveikinama su nerūpestinga jaunyste ir žengiama į sunkią ištekėjusios moters dalią. Mergvakario metu buvo dainuojama, šokama, apžiūrima jaunosios kraičio skrynia, sakomi palinkėjimai, atliekami įvairūs namų ūkio darbai, pinami rūtų vainikėliai (nekaltybės simbolis), atsisveikinama su jaunosios gėlių darželiu, ruošiamos dovanėlės pabroliams, jaunoji dovanoja pamergėms savo austas juostas. Mergvakaryje dalyvaudavo ne tik jaunosios draugės, bet neretai ir viso kaimo merginos. Vaišes sunešdavo pamergės, ypač populiarus buvo pyragas „Kasa“, simbolizuojantis jaunosios plaukų kasą ir atsisveikinimą su ja. Šiais laikais mergvakariai nebėra liūdni ir labiau panašėja į vakarietiškus linksmybių vakarėlius, nors pastebima tendencija, kad jaunos merginos domini lietuvių istorija, kultūra, etnografija ir nori švęsti mergvakarį pagal lietuviškas tradicijas. Tai ne tik prasminga, bet ir labai įdomu.

vainikeliai

Nors skirtingose šalyse skirtingi ir gal kiek keisti mergvakario ritualai, tačiau visiems mergvakariams pasaulyje būdingas atsisveikinimas su nesantuokiniu gyvenimu, pasiruošimas naujai ilgalaikei partnerystei (tam skirti žaidimai, užduotys, patarimai, pamokymai, supažindinimas su žmonos pareigomis ir teisėmis), naudingų ar prasmingų šeimai dovanų dovanojimas, pasipuošimas (jaunosios nuometas, kostiumai, atributika), skanus maistas, gera muzika ir, žinoma, draugystės saitų su savo artimomis draugėmis šventimas. Didelis dėmesys skiriamas tam, kad jaunoji būtų nustebinta, laiminga ir džiaugtųsi vakaru.

Apie www.mergvakaris.lt

Informacinė svetainė www.mergvakaris.lt skirta mergvakarius organizuojančioms merginoms. Joje rasite informacijos ir patarimų, kaip planuoti ir organizuoti mergvakarį, mergvakario idėjų pasiūlymų, mergvakario žaidimų ir užduočių, mergvakario receptų, patarimų, kaip pasipuošti, papuošti aplinką, kur ir kaip pramogauti.

Nuoširdžiai linkime sėkmės rengiant linksmą, nepamirštamą, mielą, moterišką, originalų…mergvakarį !

www.mergvakaris.lt komanda

mergvakaris1

Toliau skaitykite:

Mergvakario Idėjos – Temos

Ką veikti mergvakario metu – Linksmi žaidimai

Užduotys jaunajai