Pasiūlymai

Popieriniai burbulai POMS

ivairus

POPIERINIAI BURBULAI POM POM

Pastaraisiais metais stebima labai populiari švenčių dekoravimo tendencija – pomponai (arba šilko popieriaus burbulai pom pom).

KĄ REIŠKIA ŽODIS „POM POM“ ? TIRLIM POM POM…

Pomponas (pranc. „pompe“ (grožybė, iškilmės) ir „pompon“ (juostelių mazgas)) – apvalus, rutulinis papuošimas, dekoratyvinis kamuoliukas iš popieriaus, siūlų ar minkštos medžiagos.

Pomponais gali būti vadinami:

  • Maži kamuoliukai, padaryti iš siūlų ar audinio.

siulu-pomsas

  • Popierinės, rutulio formos dekoracijos šventėms.

levandiniai

  • Smulkių, plastikinių juostelių šluotelės ir kamuoliukai, naudojami sporto sirgalių ir šokėjų komandose.

 sporto-pom

  • Kai kurios gėlių rūšys, kurių žiedo forma rutuliška (pvz. tam tikrų rūšių jurginai, chrizantemos) – būtent imituojant šias gėles ir yra gaminami pomponai iš siūlų ar popieriaus.

geles-pom

Lietuviškai „pomponas“ vadinamas „pūkuočiu“ arba popieriniu burbulu, popierine gėle.

Pūkuočiai gali būti įvairių dydžių, spalvų ir atspalvių, rutulio arba pusrutulio formos.

IŠ KO GALI BŪTI GAMINAMI POMPONAI?

Iš vilnos, medvilnės, šilko, siūlų, tiulio, trikotažo, popieriaus, plastiko (viniplasto), plunksnų, kailio, tinklelio, folijos, servetėlių.

KUR NAUDOJAMI POM POM?

  • Medžiaginiais mažais pomponais dizaineriai puošia drabužius, galvos apdangalus, avalynę, rankines, pirštines. Pomponai puošia tradicinę italų vestuvių avalynę, turkų šokių batus, paradinę graikų karių avalynę. Taip pat jie siuvami prie vaikiškų žaisliukų, užuolaidų, iš jų daromi kilimėliai.

plunksniukai

  • Pomponai (šluotelės) naudojami sporto varžyboms, sirgalių palaikymo, šokėjų komandoms. Jie skirti atkreipti dėmesį ir akcentuoti judesius bei papildyti choreografiją. Naudojami poromis po du kiekvienoje rankoje. Spalvos derinamos prie aprangos, komandos logotipo ar tautinės vėliavos spalvų.

sporto-sluotele

  • Šilko popieriaus pom pom burbulai naudojami interjero ir eksterjero puošimui šventėms (vestuvėms, gimtadieniams, krikštynoms, mergvakariams, teminiams vakarėliams, sutiktuvėms, kūdikio gimimo šventėms, fotosesijoms, parduotuvių atidarymams, produktų pristatymams, įmonių renginiams, Naujiems metams, sukaktims ir t.t.).

5baznycia

ĮDOMIOJI POMPONŲ ISTORIJA

Pomponų istorija siekia XVIII a. Nors šie nuostabūs, mieli kamuoliukai dabar daugiausiai naudojami kuriant grožį, puošiant interjerą, tačiau jų istorijos ištakos – karinės

XVIII a. husarai (vengrų kavalerija) nešiojo kiverius (angl. „shako“) arba aukštas cilindrines uniformines kepures. Tai buvo įspūdingas, nors ir sunkus galvos apdangalas, išpopuliarėjęs visoje Europoje, įskaitant Napoleono armiją. Skirtingi pulkai dėdavo ant kepurių savo skiriamuosius ženklus – vieni puošė kepures metalinėmis plokštelėmis, kiti dėjo plunksnas, dar kiti dėjo pom kamuoliukus. Pompono spalva ir forma rodė, kuriam pulkui priklauso ir kokį rangą turi karininkas. Pavyzdžiui, vienspalviai pomponai galėjo atskirti karininką nuo puskarininkio, kadangi pastarieji nešiojo dvispalvius pomponus ant kepuraičių. Tai buvo svarbus karinės uniformos elementas ir kareivio pasididžiavimo šaltinis.

karinis-pom

Pomponus ant kepuraičių taip pat nešiojo prancūzų karo laivyno jūreiviai. Anksčiau laivuose kajutės būdavo labai siauros ir su žemomis lubomis, o pomponas padėdavo apsaugoti jūreivio galvą nuo smūgio. Šiuolaikinės kajutės jau didesnės, tačiau tradicija nešioti raudoną pomponą ant baltų prancūzų karinio jūrų laivyno jūreivių kepuraičių išliko iki šiol.

pranc-jureiv

Pompom buvo naudojami ne tik kariuomenėje. Pietų Amerikoje tradiciniai vyrų ir moterų drabužiai buvo puošiami skirtingų spalvų pomsais, kurie rodė šeimyninę padėtį.

Taip pat pomsai visuomet buvo dalis tradicinės škotų aprangos.  Vyrai dėvėjo kepuraites (angl. “Balmoral bonnet”), ant kurių viršaus dedami ryškūs raudoni pomsai (angl. toorie).  Kaip aprangos detalė, medžiaginiai pomponai ypač išpopuliarėjo Didžiosios depresijos metais (1930 m.). Lyginant su kutais ir juvelyriniais papuošalais, pomsai buvo ekonomiškas papuošimas, kuris galėjo būti pagamintas iš verpalų likučių.

Romoje dvasininkai dėvėjo kampuotas kunigų kepuraites (angl. „biretta“), viršuje papuoštas pomponais. Pomso spalva rodė dvasininko rangą. Kunigai dėvėjo juodas kepuraites su juodu pompom, prelatai – juodas kepuraites su raudonu pompom, kapelionai – juodas kepuraites su violetiniu pompom, vyskupai ir arkivyskupai – violetines kepuraites su violetiniu pompom, kardinolai – tik raudonas kepuraites su kilputėmis be pompom, popiežius nenešiojo kepuraitės.

 dvasininkas

Kalbant apie datas, 1860 m. Didžiojoje Britanijoje, o 1898 m. JAV atsirado sporto sirgaliai – šokėjų komandos. 1930 m. pasirodė pirmieji pompom (šluotelės), pagaminti rankomis, iš popieriaus. Jie buvo naudojami kaip pagalbinė priemonė  renginiuose, savo komandos padrąsinimui. 1953 m. prasidėjo komercinė (fabrikinė) pompom gamyba sporto sirgalių kompanijai. Popierius buvo labai neatsparus, greit išblukdavo spalvos, tad 1965 m. buvo išrasti pirmieji plastikiniai (vinilo) pompom. Žmonės iškart įsimylėjo šiuos žaismingus, žaižaruojančius daiktus, ir jie yra mėgstami ir naudojami iki šių dienų.

 

DARYTI PAČIAM AR PIRKTI?

Pom pom gamybai reikia tam tikrų įgūdžių, laiko, noro, kantrybės ir medžiagų. Taip pat reikia labai atsargiai ir kruopščiai juos lankstyti („pašiaušti“ į burbulo formą). Jei neturite laiko ar noro mokytis šio meno, ieškoti reikalingų medžiagų bei juos gaminti, tikrai patogiau bus pomponus užsakyti pagaminti. Tiesiog surasite specialistus, kurie tuo užsiima, ir pasakysite, kokių spalvų, dydžių, kiekio Jums reikės, iki kada norite, kad burbulai būtų pagaminti.

spalvoti-ivairus